OC Auta – co to dokładnie jest?

Kiedy myślisz o ubezpieczeniu swojego samochodu to co przychodzi Ci na myśl jako pierwsze? 

OC i AC… po chwili namysłu assistance i NNW..

I zwykle to wszystko, choć zapewne znajdą się osoby kojarzące jeszcze Ochronę Utraty Zniżek oraz Ubezpieczenie Szyb.

Nie ma to znaczenia ile z tych rzeczy kojarzysz, bo w tym i kolejnych artykułach tłumaczę od czego dokładnie można się ubezpieczyć w polisach komunikacyjnych i co taka ochrona Tobie daje. No to zaczynamy!

OC auta

A dokładniej Odpowiedzialność Cywilna Posiadaczy Pojazdów Mechanicznych – podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie chroniące od szkód wyrządzonych podczas użytkowania pojazdu. Szkody, które możemy wyrządzić prowadząc pojazd można podzielić na dwie kategorie – szkody na osobie oraz szkody na mieniu. Ten podział jest istotny z tego względu, że dla każdej kategorii określone są (zapisane ustawie z 22 maja 2003 r.) limity sum gwarancyjnych.
Limity te wyglądają następująco:

  1. w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro
  2. w przypadku szkód na mieniu – 1 050 000 euro

Wartości te są maksymalną kwotą wypłacanego odszkodowania w momencie kiedy jako kierujący pojazdem wyrządzimy szkodę.

Kiedy OC nie zadziała?

Może się pojawić pytanie – czy są sytuacje, w których ubezpieczalnia może nie wypłacić odszkodowania, mimo że ktoś miał wykupioną polisę z OC?

Otóż są przewidziane takie sytuacje:

  • uszkodzenie lub zniszczenie, wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego
  • wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty;
  • polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych;
  • skutkujące zanieczyszczeniem lub skażeniem środowiska

Dodatkowo są przewidziane sytuacje, kiedy ubezpieczalnia wypłaci odszkodowanie, ale ma prawo “ściągnąć” wypłaconą kwotę ze sprawcy wypadku. Do takiego rozliczenia może dojść kiedy sprawca wypadku:

  • wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po spożyciu alkoholu (lub innych substancji odurzających)
  • wyrządził szkodę autem, które posiadł wskutek popełnienia przestępstwa
  • nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Jak widać już na wstępie jest trochę zawiłości, o których wiele osób nie wie. No i to normalne, bo przecież kto by to spamiętał?

Podsumowując: OC chroni naszą kieszeń, kiedy jesteśmy sprawcami wypadku, jest ubezpieczeniem obowiązkowym i jest zawierane na 12 miesięcy.

Kwestię co wpływa na składkę OC oraz czy każde OC na rynku jest takie samo poruszymy następnym razem (piszę o tym również na swoich Social Mediach – sprawdź koniecznie). Natomiast w kolejnym wpisie przeczytacie o Auto Casco.

Podobne wpisy